Tajemnice życia od komórek do biosfery – kolejna Noc Biologów przed nami!

Place of the event: Banacha 12/16, 90-237 Łodź
When: 12 stycznia 2024 (piątek) 16:30 - 21:00

Już po raz trzynasty w całej Polsce organizowane są wydarzenia edukacyjne pod hasłem „Noc Biologów”. Po raz dwunasty do akcji przyłącza się Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego i 12 stycznia 2024 r. zaprasza na niesamowite wykłady i warsztaty przygotowane przez naukowców dla dzieci i młodzieży, na które wstęp nic nie kosztuje.

Proponujemy cztery fascynujące wykłady, szereg warsztatów, w tym również laboratoryjnych, skierowanych głównie do dzieci i młodzieży. Jest to niepowtarzalna okazja, żeby odwiedzić nowoczesne laboratoria i nie tylko poznać techniki, jakimi się w nich pracuje, ale samemu wykonać analizę

– mówi dr Anita Ciesielska, koordynatorka wydarzenia z Katedry Mikrobiologii Molekularnej Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska.

Podczas wykładów można dowiedzieć się między innymi: Jak żyć, żeby przeżyć? – Survival w wodzie i na lądzie w wydaniu bezkręgowców a także gdzie płyną i co żyje w łódzkich rzekach? Będzie też mowa o świecie grzybów oraz bakterii. Co ważne podczas wykładów nie obowiązuje ograniczona liczba miejsc, ani rezerwacja.

Co innego warsztaty – tutaj ze względu na ograniczoną przestrzeń laboratoriów obowiązują zapisy, których można dokonać poprzez główną stronę Nocy Biologów, w zakładce „Zgłoszenia i rezerwacje”. A jest w czym wybierać, łódzcy naukowcy przygotowali warsztaty na każdy temat, między innymi:

• Odkryj świat komórek,
  • Erytrocyty – bezjądrzaste komórki, bez których życie człowieka nie byłoby możliwe,
  • Molekularny LABirynt,
  • Komórkowy świat i tajemnice światła,
  • Aromatem w intruza, a także
  • Kości zostały rzucone.

Uczestnicy warsztatów będą mogli doświadczyć nauki nie tylko oglądając rośliny pod mikroskopem, czy porównując czaszki gadów i ptaków, ale także prawie samodzielnie izolując materiał DNA z owoców.

Warto dobrze przyjrzeć się programowi, który jest dostępny na stronie wydarzenia, by dostosować wiek uczestników do wybranych zajęć.

Zbliżającą się edycję Nocy Biologów pragniemy dedykować śp. dr. Adamowi Cygankiewiczowi, który przez jedenaście lat współorganizował to wydarzenie na naszym wydziale. Zapraszamy wszystkich chętnych do zabawy nauką i nauki przez zabawę.

Materiały: Wydział Biologii i Ochrony Środowiska

Tekst: dr hab. Joanna Grabowska